0947 915 590
fínska sauna v Baseline Sport Arene

vybavenie centra

VYBAVENIE RELAX CENTRA

 

  • fínska sauna
  • vírivá vaňa
  • ochladzovacia drevená kaďa
  • bazén so studenou na prechádzku po kamienkoch
  • prcha/WC
  • odpočíváreň

 

 

Pravidlá správneho saunovania:

1.   Do sauny nechoďte hladný alebo s plným žalúdkom. Aby ste mohli nerušene vychutnávať saunu, navštívte najprv toaletu. Potom nasleduje očista pod sprchou.
2.   Dobre sa osušte, lebo suchá pokožka sa rýchlejšie potí.
3.   Teplý kúpeľ nôh pred saunovaním podporuje tiež potenie.
4.   V saune si položte osušku pod celé telo. Pobyt v saune by mal byť krátky, účinok ale intenzívny. Poťte sa preto na hornej alebo strednej lavici. Ale nie dlhšie ako 15 minút. Spoľahnite sa pokojne na Váš cit.
5.   Po ležiačky pociťujete príjemné rovnomerné teplo. Posledné dve minúty by ste sa mali posadiť, aby si Váš krvný obeh zvykol na zvislú polohu a aby sa krv náhle nenahrnula do nôh.
6.   Telo dobre ochladzuje aj prúd vody zo sprchy.
7.   Pred použitím bazéna so studenou vodou by ste mali v každom prípade spláchnuť pot. Pri vysokom krvnom tlaku by ste sa mali vystríhať ponorenia sa do bazéna so studenou vodou.
8.   Napojením teplého kúpeľa a nôh na ochladenie dosiahnete pocit tepla až po hlavu.
9.   Opakované použitie studenej vody trénuje Vaše cievy a zvyšuje odolnosť Vášho organizmu.
10. Následný odpočinok je príjemný a doplňujúco podporuje zotavenie.
11. Medzi chodmi sauny sa odporúča použitie odpočivárne.
12. Sauna dobre pripravuje na masáž.
13. Ďalší chod sauny preveďte ako prvý.
14. Viac ako 3 chody sauny nezväčšuje zdravotnú hodnotu saunovania.

                                                                                                                                                                          

 

Pôsobenie saunového kúpeľa

Pri saunovom kúpeli pôsobia na telo striedavo výkyvy tepla a chladu. Tým sa vyvolajú mnohostranné reakcie organizmu. Silný účinok tepla v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev v pokožke a na silné potenie. Hoci rýchle vyparovanie potu ochladzuje pokožku, stúpne teplota vo vnútri tela o cca 1°C a v pokožke o cca 10°C.

Tým sa podporuje tvorenie obranných látok voči infektom. Teplo sauny pôsobí priaznivo na saunujúcich sa, uvoľňuje psychiku a svalstvo. Srdce bije síce o niečo rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierni jeho námaha. Vyšší krvný tlak sa preto normalizuje. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca.

Vo fáze ochladenia poklesne zvýšená teplota tela pôsobením čerstvého vzduchu a studenej vody na východiskovú hodnotu. V spojení s teplými kúpeľmi nôh cievy pokožky riadne pracujú. Ľudia, ktorí sa saunujú, sú preto ušetrení chorôb z nachladnutia. Ochladenia spôsobujú pocit osvieženia a vo vegetatívnom nervovom systéme vyvolávajú dôležité impulzy v orgánoch produkujúcich hormóny.

Saunový kúpeľ je prirodzený prostriedok starostlivosti o telo. Silné potenie a opakované sprchovanie vedú k dôkladnému očisteniu pokožky. Teplo sauny podnecuje tvorenie nových buniek pokožky.

 

 

Saunový kúpeľ napriek chorobe

Uvoľnenie a zotavenie, otužovanie, starostlivosť o telo, radosť zo saunovania a spoločenské posedenie patria k najdôležitejším motívom pre Vašu návštevu saunového kúpeľa. Niektorí návštevníci spájajú so saunovaním aj cieľ - liečenie a zmierňovanie bolestí. Vhodnosť v tomto prípade musí posúdiť ošetrujúci lekár. Saunovanie je zakázané v prípade akútnych ochorení s horúčkou a zápalom a pri ťažkých postihnutiach orgánov.

Veľa chorôb srdcového a obehového systému, dýchacích ciest, pohybového aparátu a kože pripúšťa však saunový kúpeľ. Veľký význam má hlavne posilnenie obranyschopnosti. V niektorých prípadoch môže saunovanie dokonca podporiť liečbu. Vždy je však dôležité, aby saunovanie prebehlo správne a bez preháňania.