0947 915 590
história plážového volejbalu

história

História beachvolleyballu (plážového volejbalu) začala vlastne už v roku 1895, kedy sa William G. Morgan, inštruktor YMCA v americkom meste Holyoke rozhodol spojiť prvky basketbalu, basebalu, tenisu a hádzanej a vytvoril hru pre jeho skupiny manažérov, ktorá bola postavená na menšom fyzickom kontakte ako v basketbale. Z tenisu prebral sieť, ktorú zdvihol ju do výšky 198 cm, a novú hru nazval mintonette.
Beach volejbal vyrástol na zvyšujúcej sa popularite tejto hry, ktorá bola medzičasom premenovaná na volejbal. Jeho zrod sa datuje do 20. rokov minulého storočia. Nepotvrdené správy hovoria o prvých zápasoch v plážovom volejbale na Hawai, prevláda však názor, že beachvolleyball vznikol na kalifornských plážach v Santa Monice, kde vznikli aj prvé plážové kurty. Hra bola veľmi populárna, zabávali za ňou celé rodiny, popularitu zvyšovali aj americkí vojaci, ktorí si hrou volejbalu na plážach krátili voľný čas.
Prvý turnaj sa uskutočnil v roku 1920 v Santa Monice. Hralo sa 6 proti 6 podľa pravidiel indoor volejbalu. Už o 10 rokov však v tej istej Santa Monice hrali prvý zápas v plážovom volejbale tak, ako ho poznáme dne – 2 proti 2.
Nový šport sa rýchlo šíril. Už v roku 1927 prekročil Atlantik a stal sa hlavným športom v nudistickom kempe vo Franconville neďaleko Paríža. Onedlho na to hrajú nový šport aj vo fanrcúzskych mestách Palavas, Lacanau a Royan, v okolí Sofie, v Rige či Prahe. Beach volejbal zachutil aj Brazílii, už pred druhou svetovou vojnou sa tam konalo množstvo turnajov.
Prvý oficiálny turnaj v plážovom volejbale v dnešnej podobe prebehol v roku 1947 ma kalifornskej Will Rogers State Beach. Víťazmi sa stali Manny Saenz and Harris, odmenou im bol dobrý pocit. Tento turnaj prebieha na tom istom mieste až podnes. Prvý turnaj s vypísanou odmenou bol už o rok neskôr v L.A., víťazný tím získal basu Pepsi Coly.
I keď sa i naďalej hrá 6 proti 6,ale aj 3 proti 3 či 4 proti 4, v 50. a 60. rokoch narastá obľuba práve hry dvoch proti dvom. Zásluhu na tom majú prvé okruhy turnajov – Parks & Recreation ma piatich kalifornských plážach (Santa Barbara, Will Rogers State Beach, Sorrento Beach, Laguna Beach, a San Diego), ale aj na slávnych brazílskych plážach Copacabana, Ipanema a Leblon v Rio de Janeiru. Prvé brazílske turnaje boli sponzorované vydavateľmi novín, preto im aj miestna tlač venovala veľkú pozornosť. Aj vďaka tomu sa bech volejbal dostal do povedomia širokej verejnosti…a dnes je Brazília krajinou futbalu a plážového volejbalu.
Nesmieme zabudnúť na najznámejší turnaj – Maraton Beach Open – ktorý si odbil svoju premiéru v roku 1960.
Prvý profesionálny turnaj sa konal v roku 1976 na Pacifik Palisades v USA, kde profesionalizácia tohto športu začala. Víťazmi sa stali Jim Menges a Greg Lee, získali odmenu 5 tisíc USD. O 10 rokov neskôr sa už počet profesionálnych turnajov rozšíril na 12 a prize money sa vyšplhali na 137 000 USD!
V roku 1983 vznikla v USA Asociácia volejbalových profesionálov (AVP), po čase došlo aj k dohode medzi APV a FIVB, ktorá organizuje a riadi súťaže v plážovom volejbale po celom svete a zjednocuje pravidlá tejto hry.